Bugun...


Nursen Alıç

facebook-paylas
Seçimler...
Tarih: 12-04-2022 08:02:00 Güncelleme: 01-05-2022 22:13:00


Merhabalar, Yaşamımızda her gün her dakika seçim yapıyoruz.

En basit yaptığımız seçim, yiyeceklerimizi seçmek. Peki hayati seçimlerimizde nasıl davranıyoruz? Seçimlerimizde dikkat, sevgi ve cesaretle davranırsak en doğru olanı seçebiliriz. “Eğer hangi limana doğru seyrettiğimizi bilmiyorsak, hiçbir rüzgar bizim için uygun değildir” demiş Seneca. Seçimlerinizi kendi gerçeklikleriniz üzerinden yaparsanız, yanılmazsınız.

Mazeretlerinizin arkasına sığınırsanız, kendi gerçeklerinizle yüzleşemezsiniz ve doğru seçimler de yapamazsınız. Hayat süremiz belli değilken ve zihnimiz her saniye yeni bir düşünce üretiyorken nelere odaklanıyoruz, hiç düşündünüz mü? Yaşamımızda neleri gerçekleştirdik, neleri gerçekleştiremedik? Şöyle bir düşünüp muhakeme ettik mi?

Hayatımızı, başımıza büyük olaylar gelmeden (ölüm, ayrılık, hastalık v.s.) sorgulamıyoruz.  Oysa ki bu olaylar bize “bir dur, düşün. Ne yapıyorsun, neden yapıyorsun , yaptıklarının sonucunda eline ne geçiyor?” diye sinyal veriyor.

Bir sürü soru işaretleri beliriyor zihninizde. Uzun müddet sorguluyorsunuz hayatınızı. İşte bu sorgulamalar sonunda yeni seçimler yaparak, hayata tutunuyor ve devam ediyorsunuz. Bir kişinin yaptığı seçim, bütünü etkiliyor.

Bu bir yasadır. Evrensel Yasa. Neyi niçin seçtiğimizi önce kendimize açıklayabilmeliyiz. Kendimizi seçimimizin doğruluğuna inandırmalıyız ki, sonuçta ne biz ne de başkaları zarar görmesin. Şunu öğrendim ki; kalbimin tasdik etmediği seçimler uygun değil.  “Aklın yolu birdir” derler. O nedenle kalben size iyi hissettiren seçimler yapabilirsiniz.

dolayı başkaları zarar görüyorsa burada yanlış olan bir şeyler var demektir. Tabi ki hata yapmadan doğrusunu seçemiyoruz. Burada önemli olan, yanlış seçimlerden ders alıp, uygun seçimler yapabilmektir. Hayatınız sizindir. Sizin yerinize birilerinin seçim yapmasına izin verirseniz bu, hayatınızı birilerine teslim ettiğiniz anlamına gelir ki; o zaman kendinize ait bir hayattan söz edemeyiz.

bağımlısınız demektir. Bunu fark ettiğimizde yeni seçimler yapabiliriz. Kendinize ve bütüne faydalı seçimler yapabilmeniz dileğiyle, yolunuz açık olsun. Sevgiler…Bu yazı 54 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
nöbetçi eczaneler
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google RSS
YUKARI