Bugun...


Nursen Alıç

facebook-paylas
İnanç ve Güven...
Tarih: 07-08-2022 15:56:00 Güncelleme: 07-08-2022 15:58:00


Merhaba Dostlar,

Bu yazımda  son zamanlarda en çok ihtiyaç duyduğumuz iki kavramdan bahsetmek istedim.

İNANÇ nedir?

“Bir şeyin var olduğuna inanmak, var olduğuna dair, içimizde görünmeyen bir his taşımak “ olarak tarif ediliyor.

Felsefede inanç: “Bir düşünceye çok sağlam biçimde içten gönülden bağlı bulunma, onu güvenle doğru sayma, inanma durumu, bir fikir, aksiyon veya kesin bir bilgiye olan koşulsuz bağlılık” olarak ifade ediliyor.

GÜVEN nedir? “Korku, çekinme ve kuşku duymadan inanma ve bağlanma duygusu. Bir şeyden umulan, beklenen niteliğe inanıp ona göre davranma” olarak ifade ediliyor. Bu tanımlamalardan da anlaşılacağı üzere inanç ve güven birbirini tamamlayan, iç içe geçmiş kavramlardır. İnanç duymadığımız hiçbir şeye güvenemeyiz. Ya da güven duymadığımız hiçbir şeye de inanamayız.

İnsanın yaşamında bunların ne kadar önemli olduğunu görüyor musunuz? Oysa, sadece iki kelime gibi kullanıp geçiyoruz, sözün gücünü unutarak…

Sözcüklerin de kendi enerjileri vardır. Dudaklarımızdan çıkan sözler, kendi değerimizi belirler. Ve söz hem sebep hem sonuçtur. “İnanıyorum”, “güveniyorum” ne kadar güçlü kelimelerdir.

Bir şeyin olması için inançla ve güvenle başlamak o şeyin devamı için gereklidir. İnanç ve güven sarsıldığında çaresizlik, güçsüz hissederiz. Bu kavramlar aynı zamanda karşılıklıdır. Yani hem kendimizi sorgulatır, hem de karşımızdakileri…

Kendimize inanıp, güvenmemiz yetmez, birlikte yol aldığımız herkese de aynı şekilde inanıp güvenmemiz gerekir ki başarıdan söz edilebilsin. Kişiyi başarıya götürecek olan ona destek veren, ona inanan ve güvenen insanların varlığıdır. Güvenin olmadığı yerde inançtan, inancın olmadığı yerde güvenden bahsedemeyiz.

İnsanın en temel ihtiyaçlarından biridir kendini güvende hissetmek. Güven hissetmediğimiz zaman korku hüküm sürer. Korku inancı körleştirir. Neticede insan sosyal bir varlık olduğundan tüm toplum etkilenir. İnsan yaşamının bu en değerli kavramlarını bir kez daha hatırlayalım, 

Önce kendimizden başlayarak, çevremize de inanç ve güven aşılayalım. Birbirine inanç  ve güven duymayan insanlar sağlam bir toplum oluşturamazlar.  Burada bahsettiğimiz inanç dini bir konu değildir.

İnancın dindeki yorumu “iman” dır ki bu konu her bireyin kendisi ile Yaradan arasındadır. Bu da herkesin kendisini ilgilendirir. Her konuda inanç ve güvenle yaşam sürdüğümüz mutlu, sevgi dolu günler dileğiyle…Bu yazı 295 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google RSS
YUKARI