Bugun...
facebook-paylas
Pandeminin çocuklar üzerindeki etkileri...
Tarih: 18-03-2021 15:46:00 Güncelleme: 20-03-2021 21:37:00


Covid-19 nedeniyle çocuklar her ne kadar ciddi bir sağlık problemleri yaşamasa da toplumsal yaşamda yarattığı değişimler çocuklar üzerinde ciddi ve yıkıcı etkiler bıraktı.

Bunların arasında çocuklarda psikolojik sorunların yanı sıra daha fazla istismara maruz kalmak, bebeklerin gelişmelerinin sekteye uğraması ve çocuklarda dijital bağımlılık yer almaktadır.

Okulların kapanmasıyla çocukların eğitimleri büyük zarara uğradı. Okullar sadece birer eğitim yuvası ve oyun oynama yeri değildir. Okul aynı zamanda da çocukların sosyalleşme, duygusal gelişim, bazı çocuklarda sorunlu aileden kaçış imkanı sonuyor.

Pandemiyle beraber ailelerin karşı karşıya kaldığı stres, artan işsizlik, finansal belirsizlik ve sokağa çıkma kısıtlamalarıyla, ailede gergin anlar yaşanmasına neden oldu. Ailedeki bu gerginlikler çocuklarla geçirilecek kaliteli zamanı azalttarak, çocukları yalnızlığa ve psikolojik bunalıma sürükledi.

Bu da Ülke genelinde akıl sağlığının bozulmasına ve şiddetin ciddi oranda yükselmesine neden oldu. Her geçen gün istismara uğrayan çocuk sayısı da artmaktadır. Bunun nedeni de sorunlu ailelerin çocuklarıyla daha fazla zaman geçirmesi, çalışan ailelerin çocuklarını eğitimsiz, sorunlu bakıcılara ve aile büyüklerine bırakmasıdır.

Ayrıca eskiden çocuklar maruz kaldıkları istismarı okullarda öğretmenleri ve rehber birimi ile paylaşıyorlardı. Okulların kapanması, koronavirüs önlemleri bu imkanları önemli ölçüde azalttı.

Pandeminin diğer etkisi de, çocukların uzaktan eğitim döneminde bilgisayar ve tablet karşısında normalin üzerinde zaman geçirmeleri nedeniyle, dijital dünyadaki güvenliğinin azalması ve çocuğun dijital bağımlılığının artmasıdır.

Dijital bağımlılık sonucunda çocuklarda başarısızlık, özgüven düşüklüğü, sinirlilik, saldırganlık, huzursuzluk, mutsuzluk ve dikkat eksikliği gibi belirtiler ortaya çıkmakdadır.

Çoçukların gelişiminde yaşanan bu sorunların ve eksikliklerin, çocukların hayatlarının geri kalan kısımlarında ciddi ve kalıcı hasarlar bırakmaması için eğitim zorunludur ve devamı çok önemlidir.Bu yazı 826 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
nöbetçi eczaneler
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google RSS
YUKARI