Bugun...


İsmail Karaoğlan

facebook-paylas
ATSO Seçimleri
Tarih: 17-10-2022 09:57:00 Güncelleme: 17-10-2022 09:57:00


Son zamanlarda ilimizde Esnaf Odalarının ve Ticaret Borsasının takvimlerinde seçimler vardı.
 
Hatay’da Esnaf odaları Mayıs ayında seçimlerini tamamladı. Baro seçimleri dün itibariyle seçim sürecini geride bıraktı.
 
5 Kasımda Antakya Ticaret ve Sanayi Odasının seçimi yapılacak. ATSO’nun çatısı, Antakya, Defne, Yayladağı, Samandağ ve Altınözü’nü kapsayan yaklaşık 9 bin üyeden oluşuyor.
 
Seçimlerle ilgilenen herkesin bildiği gibi, ATSO’nun seçim yarışı iki kişi etrafında şekilleniyor
 
Mevcut başkan Hikmet Çincin ile Ali Kavak, ekipleriyle birlikte tüm enerji ve mesailerini seçimi kazanmanın formülleri üzerine harcıyorlar.
 
Her iki ekibe de başarı dileklerimi iletiyor, kolaylıklar diliyorum. Lakin dışarıdan bakıldığı zaman Ticaret Odalarının seçimi diğer başka seçimlere benzemezler. Parametreleri hem çok hem de karmaşıktır. ATSO da bu kapsamda değerlendirildiğinde binlerce üyenin iç içe geçmiş ortaklıkları, ticari faaliyetleri, karşılıklı yatırımları bu parametrelerin içinde yer alır.
 
Bu parametreler göz önüne alınınca çoğu üyelerin tercihlerini kimden yana kullanacaklarını öngörmek zordur.
Çünkü ticaret kazan-kazan, kazan- kazandır, kazandır-kazan cetvelinin işleviyle hayat bulur.
 
Seçim ruhunun doğası gereği her ekip kendinin kazanmaya daha yakın ve güçlü olduğu propagandasını üyelerine yayacaktır. Ama bunun doğruluğu ancak sandık koyulunca açığa çıkacaktır.
 
İzninizle tarafsız bir bakış açısıyla adayların seçim ile ilgili avantaj ve dezavantajlarını paylaşmak istiyorum.
 
Önce her iki adayın sosyal medya üzerinden yayınlanan video röportajlarını son derece makul, ölçülü bulduğumu söylemeliyim. Her iki adayın birbirine karşı olan tutum ve tavırları centilmenliğin en güzel örneklerini yansıtıyordu.
 
Şimdi Hikmet Beyin seçimle kazanma potansiyelinin avantaj ve dezavantajlarını masaya yatıralım.
 
Türkiye’de makam sahibinin her zaman maça 1-0 galip başladığı ile ilgili genel görüşler hakim. Bu istisnalar haricinde doğrudur. Bir başkan ve ekibi makamın hakkını verdikçe, ahlaki ve hukuki değerler iğdiş edilmedikçe başkan yeni seçimlere 1-0 hatta 2,0 bile başlayabilir.
 
Hikmet Bey yaklaşık 16 yıldır ATSO’nun başkanlığını yapıyor. Bu süre zarfında sosyal ilişkiler bazında hem geniş çeperlere hem de derinlere kök salmış. Bu derinlikten kökü söküp atmak rakipler için kolay değildir.
 
Hikmet Bey seçim kazanma ustasıdır. Hamlelerini ne zaman ve nasıl yapacağını kestirmek oldukça zordur. Yılların seçim deneyimleri kendisine, herhangi bir doktrine bağlı kalmaksızın her gün oyunun kurallarına göre oynamasını öğretmiştir. Dolayısıyla her seçim günü oyunun kartlarını yeniden karar ve oyunu yeniden kurarak ustalığı kimseye kaptırmamaya çok dikkat eder.
 
Sosyal medyayı yıllardan beri kullanır. Özellikle seçim sathı maline girdikten sonra sosyal medyayı bir klasik iletişim aracından da öte seçmenlerini etkileyecek içerik ve yoğunlukta kullanıyor.
 
Dezavantajlarına değinirsek; ATSO’da yönetim sultasının hakim olduğunun ve 16 yıldır bu sultanın artık değişmesinin gerekliliği kanaati yaygın. Yeni yüzlerle, taze düşüncelerle, dinamik kadrolarla değişmenin ve yenileşmenin zamanının geldiği görüşünün ağırlığı hissediliyor.
 
Ali Kavak’ ın avantajlarına gelince: Geçen dönem Hikmet Bey’ e karşı seçim kaybetmesi ile kendisi ve ekibinde eksikliklerin, hataların ve kusurların bulunduğu gerçeğini iyice kavradıklarını düşünüyorum. Lakin çoğu zaman kaybetmek, yeni kazanımların kapılarını daha güçlü açar. Seçime daha ihtiyatla, daha dikkatle ve daha özenle sarılır.
 
Bir sporcu metaforuyla betimleyecek olursak; bir önceki yarışı kaybeden sporcu, yenilginin rövanşını almak için çok daha fazla antrenman yapar. Çok daha fazla didinir, eksik taraflarını tespit eder, tekniğini, hızını ve gücünü arttırır. Daha sağlıklı beslenir. Vücuttaki toksinleri dışarı atar. Tüm konsantrasyonunu kazanmaya verir.
 
Ali Bey’in 45 yıldır sanayi ve ticaretin merkezinde yer alması ve kurduğu dokuz firmayla birlikte binlerce kişiye istihdam sağlaması avantaj hanesine yazılabilir. Yıllar içinde ticaret, sanayi ve bürokrasi üçgeninde yaşadığı engelleri aşma becerisi üyeler arasında dikkate alınabilir.  
 
Dezavantajı sayfasını açınca karşımıza; günümüz iletişiminin itici gücü sosyal medya aracılığıyla düşüncelerini, fikirlerini ve duruşunu geniş kitlelere ulaştırmada geride kaldığı ortaya çıkıyor.
 
Kendisinin deyimi ile, zamanı olamadığı gerekçesiyle sosyal medyayı kullanamadığını söylüyor. Sosyal medya günümüz dünyasında kitle iletişim vasıtası. Yediden yetmişe tüm sivil toplum örgütlerinin kullandıkları etkileyici bir güç.
 
Sosyal medya bir adaya elbette mutlak seçim kazandırmaz, fakat etkileme ve yönlendirme fırsatı yaratır
 
Kendi penceremden her iki adayın avantaj ve dezavantajlarını özetle yazmaya çalıştım.
 
Kim ne yazarsa yazsın son tahlilde oda seçimlerini üyeler belirleyecek.
 
Bu süreçte galip veya mağlup olmamalı. Hepimizin kalbi bu şehrin daha iyi yere gelmesi için atmalı.
 
Doğduğumuz ve doyduğumuz şehir, bir evladın anası kadar özel bir o kadar da kutsaldır.
 
Gelin hep birlikte bir evladın anasını, bir ananın da evladını sevdiği gibi sevelim.
 
Bu şehri ticareti, sanayisi, tarım ve turizmin yanı sıra nitelikli insan kaynaklarıyla hep birlikte yüceltelim.
 


Bu yazı 313 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google RSS
YUKARI