Bugun...


Berna Horoz

facebook-paylas
Erken Çocukluk Döneminin Önemi...
Tarih: 07-04-2021 22:17:00 Güncelleme: 07-04-2021 22:17:00


"Erken çocukluk dönemi çocuğun gelişiminde, kişiliğinin oturmasında, sağlıklı bir birey olarak yetişmesinde Yapı taşlarının atıldığı kritik bir dönemdir.
    Çocuğumuzun dünyaya gözlerini açtığından itibaren, ilkokulda geçirdiği (0-6 yaş) süreç, onun ileriki yaşamında önemli yere sahip olduğu, bedensel psiko-motor, sosyal-duygusal, zihinsel ve dil gelişiminin çok büyük ölçüde tamamlandığı, kişiliğinin oluştuğu ve sürekli değiştiği bir dönemdir.
   Erken çocukluk eğitimi ilk olarak ailede başlar. Çocuğun davranış, görgü ve ahlak kuralları, çocuğun toplumsal bir parçası olması ilk başta aile tarafından çocuğa verilmektedir. 
Çocuk geliştikçe ve kendini ifade etmeye başladıkça anne baba ile olmak ona yetmemeye başlamaktadır. Aileden sonra okul öncesi eğitim kurumları çocuğu toplumsal yaşama hazırlamasında aileyi desteklemektedir.
   Okul öncesi eğitiminin çocukların gelişimi yönünden ilk olarak çok olumlu etkisi vardır. 
Bunların en önemlisi sosyalleşmeye sağladığı katkıdır. Çocuğun kendi ailesi dışında güvenli bir çevre içinde sosyalleşmesi oldukça önemlidir.
   Okul öncesi eğitiminin bir diğer olumlu etkisi, yaşıtları ile aynı ortamda paylaşmayı ve işbirliği yapmayı öğrenmeyi kolaylaştırmasıdır.
   Okul öncesi eğitim kurumları, çocuğunuza iyi bir gelecek hazırlamak için varlardır. Okul öncesi eğitim sayesinde çocuklarınız hem okula adaptasyon sorunu yaşamayacaklar, hem de evde oturmak yerine yaşıtlarıyla sosyalleşmenin keyfine varacaklardır.
  Yapılan araştırmalara göre okul öncesi eğitimi almamış çocuklar ailelerinden ayrılmanın korkusunu okulda yaşamaktadır. Bu da derslere adapte olmasını zorlaştırmaktadır. 
Araştırmaların neticesinde görüldüğü gibi okul öncesi eğitim büyük önem taşımaktadır. Bu konuda ailelerin mutlaka bilinçlendirilmesi gerekmektedir...


Bu yazı 167 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
nöbetçi eczaneler
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google RSS
YUKARI