Bugun...Kültürlerarası etkileşime büyük katkılar sağladılar...

Projeye 7 ülkeden 46 kişi katıldı.

facebook-paylas
Tarih: 25-05-2023 09:21

Kültürlerarası etkileşime büyük katkılar sağladılar...

Belen Kaymakamlığı ve Romanya arasında ortak yürütülen ve finansör olarak Avrupa Birliği destekli olan Erasmus+ “PowE+r of YOU(th)” isimli proje, Romanya’nın Köstence şehrinde, Hatay’dan iki öğretmen ve dört üniversite öğrencisinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Romanya’da bulunan “Asociatia CPDIS” Derneği’nin ev sahipliğini yaptığı projeye, Hırvatistan, Bulgaristan, Yunanistan, Romanya, Letonya, Polonya ve Türkiye olmak üzere toplamda 7 ülkeden 46 kişi katıldı.
9 gün süren bu yaygınlaştırılmış eğitimde, projenin amacı katılımcı gençleri "Girişimcilik" konusunda eğitip bu tecrübeleri kendi ülkelerinde hayata geçirmeye hazırlamak oldu.
Katılımcı öğretmenler bu projeden edindikleri tecrübeleri slaytlar, videolar ve broşürler aracılığıyla kendi öğrencileriyle paylaşacak. Böylece projenin amacına uygun olarak bu eğitim gerçek hayata geçirilmiş ve uygulanmış olacak.
Türkiye'yi temsil eden katılımcılar Türkiye Gecesi adında bir organizasyon hazırlayıp Türk dilini, kültürünü ve geleneklerini başarıyla tanıttılar. Batı Anadolu’ya özgü bir halk oyunu olan Zeybek oynadıktan sonra temsili bir Kına Gecesi düzenlendi ve Damat Halayı oynandı. Proje katılımcıları, kültürümüze ait oyunların ve geleneklerin yalnızca benzersiz olmakla kalmayıp ayrıca oldukça merak uyandırıcı olduğunu belirttiler. Böylece, Türkiye Gecesi diğer ülkelerin katılımcıları tarafından yoğun ilgi görmüş olup kültürlerarası etkileşime büyük katkılar sağladı.
Belen Kaymakamı Mahmut Sami YILMAZ, Asociatia CPDIS Derneği Başkanı Cristi FLORESCU’ya ve Proje Koordinatörü Yeliz SEVİM’e teşekkürlerini sunarak, bu tür projelerin katılımcıların kültürlerarası etkileşim becerilerini güçlendirmesiyle beraber kültürümüzün uluslararası alanda olumlu bir etki yaratacağına içtenlikle inandığını belirtti.

#erasmusplus #Cpdis #writingnonformalstories
#powerofyouth #youthexchange #romania #costinesti #BelenKaymakamligi
Kaynak: Zorkun Medya

Editör: Hüseyin ZORKUN

Bu haber 376 defa okunmuştur.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER DÜNYA Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google RSS
YUKARI YUKARI